مرکز تحقیقات قلب
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد
br ENGLISH
help عبارت وارد شده توسط شما در تمامی لینک ها، منوها و محتوای سایت جستجو خواهد شد.
تاریخ: 1396/06/22 تعداد بازدید: 33
تاثير عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي بر زوال عقل
افراد ميان‌سال سيگاري يا مبتلا به بيماري ديابت و فشار خون بالا،‌ بيش از ديگران با احتمال مبتلا شدن به زوال عقل در دوران سالمندي مواجه هستند. يكي از مطالعات اخير نشان مي‌دهد كه سلامت قلبي افراد در ميان‌سالي مي‌تواند ميزان خطر ابتلا به زوال عقل را در دوران سالمندي تعيين كند.

تاثير عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي بر زوال عقل

 افراد ميان‌سال سيگاري يا مبتلا به بيماري ديابت و فشار خون بالا،‌ بيش از ديگران با احتمال مبتلا شدن به زوال عقل در دوران سالمندي مواجه هستند.

 يكي از مطالعات اخير نشان مي‌دهد كه سلامت قلبي افراد در ميان‌سالي مي‌تواند ميزان خطر ابتلا به زوال عقل را در دوران سالمندي تعيين كند. گزارشي از اين مطالعه در JAMA Neurology منتشر شده است.

به‌گفته دكتر ربكا گاتسمن (مسئول اين مطالعه)،‌ افراد ميان‌سال سيگاري يا مبتلا به بيماري ديابت و فشار خون بالا،‌ بيش از ديگران با احتمال مبتلا شدن به زوال عقل در دوران سالمندي مواجه هستند. او مي‌گويد: «در اين مطالعه مشخص شد كه همه اين عوامل خطر با افزايش خطر ابتلا به زوال عقل همراه مي‌شوند».

محققان دانشگاه جان هاپكينز در اين مطالعه، وضعيت حدود 16 هزار نفر را براي مدت 25 سال پيگيري كردند و آزمايش‌هاي پزشكي مهمي را براي سنجش قابليت‌هاي فكري و حافظه‌اي آنان انجام دادند. در طي اين مدت، 1500 نفر از آنان به زوال عقل مبتلا شدند. يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهند كه خطر ابتلا به زوال عقل به‌واسطه بيماري ديابت، تقريبا با داشتن ژن APOE-e4 كه عامل خطر ابتلا به بيماري آلزايمر است، برابري مي‌كند. تاثير هر كدام از عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي بر افزايش خطر ابتلا به زوال عقل نيز به ترتيب زير است:

 بيماري ديابت: افزايش 77 درصدي خطر ابتلا به زوال عقل.

 فشار خون بالا: افزايش 39 درصدي.

سيگار كشيدن: افزايش 77 درصدي

 

سلامتيسم

تاثير عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي بر زوال عقل
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal